Polski Komitet Olimpijski ogłasza kolejną edycję konkursu „Wawrzyn Olimpijski”. Konkurs odbędzie się w kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, architektura, film, fotografika. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca 2021 roku.
Zgłoszeni do Konkursu mogą zostać twórcy dzieł odznaczających się wybitnymi walorami artystycznymi w następujących kategoriach: literatura (poezja, proza, reportaż literacki), muzyka, sztuki plastyczne (np. rzeźba, malarstwo), architektura (zrealizowane obiekty sportowe), film, fotografika.
Udział w Konkursie mogą brać twórcy dzieł stworzonych w latach 2017-2020.
„Wawrzyn Olimpijski” to inicjatywa Polskiego Komitetu Olimpijskiego ustanowiona jako wyraz uznania i szacunku dla polskich twórców kształtujących humanistyczne wartości sportu i jego wizerunek w społeczeństwie. Po raz pierwszy Wawrzyny Olimpijskie przyznane zostały w 1969 roku i uświetniły odbywającą się wówczas w Warszawie 68. Sesję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Jubileusz 50-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Nagrody przyznawane są w czteroletnich cyklach olimpijskich, w różnych dziedzinach twórczości. Wśród laureatów znajdują się przedstawiciele sztuk plastycznych, literaci, filmowcy, fotograficy, architekci, którzy za całokształt swojej twórczości lub konkretne dzieło, otrzymują medal „Wawrzyn Olimpijski” zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Stanisława Sikorę.
Pielęgnowanie przez Polski Komitet Olimpijski tradycji łączenia sztuki ze sportem podkreśla znaczenie kultury i sztuki w szerzeniu idei olimpijskiej. Pozwala również artystom na twórczą inspirację sportem, który jest jednym z najbardziej dynamicznych i emocjonujących zjawisk naszej cywilizacji. Sięga wreszcie do korzeni antyku, gdzie sztuka zrodziła się z nierozerwalnych związków Igrzysk Olimpijskich i potęgi twórczej artystów.
Dotąd odbyło się 14. edycji tej nagrody – w tym specjalna – Wawrzyn Stulecia – zorganizowana w 1994 roku w stuletnią rocznicę I Kongresu Olimpijskiego. Dotychczas PKOl nagrodził Wawrzynami Olimpijskimi 125 laureatów i przyznał 59 wyróżnień. Wśród laureatów są między innymi Jerzy Hryniewiecki, Wojciech Zabłocki, Jerzy Nowosielski, Krzysztof Penderecki, Emilia Nożko-Paprocka, Kazimierz Karpiński, Karol Śliwka, Tadeusz Różewicz, Wojciech Kilar, Jan Kucz, Igor Mitoraj, Adam Myjak, Antoni Janusz Pastwa, Jacek Kwieciński i wielu innych, którzy w sporcie znaleźli niezliczone momenty godne utrwalenia.
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.